1. Anasayfa
  2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Doğalgaz Desteğ Alabilir, Şartları Neler ve Kimlere Verilir?


0

Doğalgaz yardımı başvurusu yapmak isteyenler konunun detayları için bakanlıktan yapılan açıklamaları takip ediyor. Dar gelirli hanelere destek amacıyla uygulanan ısınma yardımı kapsamında geçtiğimiz yıl uygulanan doğalgaz desteği bu yıl da uygulanacak. Peki, Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır, başvuruları başladı mı, kimler doğalgaz desteği alabilir, ne kadar, şartları neler? İşte merak edilenlerin yanıtı ile doğalgaz yardımı başvuru şartları ve ödeme miktarı.

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? KİMLER DOĞALGAZ DESTEĞİ ALABİLİR, ŞARTLARI NELER VE KİMLERE VERİLİR?

Doğalgaz yardımı başvuru şartları ve başvuru tarihleri ihtiyaç sahipleri tarafından araştırılıyor. On binlerce haneyi ilgilendiren konuya ilişkin, Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır, başvuruları başladı mı soruları yanıt arıyor. Detayları Bakan Derya Yanık tarafından açıklanan konuya ilişkin, kimler doğalgaz desteği alabilir, ne kadar, şartları neler ve kimlere verilir gibi sorular mercek altına alınıyor. İşte merak edilenlerin yanıtı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi olan, doğalgaz altyapısı bulunan 647 ilçe ve beldede ikamet eden ve doğal gaz abonesi bütün vatandaşların destekten yararlanabildiğini aktararak, tutarın yıllık 450 TL ile 1150 TL arasında değişeceğini duyurdu.

Yanık; “Ödemesini yaptığımız ilk taksit tutarı bölgelerin mevsimsel durumuna göre 225 lira ile 575 lira arasında değişecek.” ifadelerini kullandı.

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

 

Doğalgaz tüketim desteği için geçen sene belirlenen şartlar ve nereden başvurulacağı bilgisi hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık şu açıklamalarda bulunmuştu. Bu yılda bu şartların geçerli olacağı öngörülüyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık geçen sene yaptığı yazılı açıklamada, Doğalgaz Tüketim Desteği’ne başvuruların E-Devlet üzerinden yapılacağını belirterek, “Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üzerinden bakanlığımızca sunulan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti ekranından gerekli bilgileri doldurarak başvurularını yapabilecek” demişti.

DOĞALGAZ DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK?

İhtiyaç sahibi olmak şartıyla doğalgaz altyapısı bulunan 647 ilçe/beldede ikamet eden ve doğal gaz aboneliği olan bütün vatandaşların destekten yararlanabileceği önceki dönemde açıklanmıştı.

İhtiyaç sahibi olmak şartıyla doğalgaz altyapısı bulunan 647 ilçe/beldede oturan ve doğalgaz aboneliği olan herkesin destekten yararlanabileceğini kaydeden Bakan Yanık, “Doğalgaz Tüketim Desteğini hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet üzerinden yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlarımız PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yatırılacak” demişti.

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğalgaz yardımı başvurularının 5 Eylül tarihi itibariyle başladığını duyurdu.

Doğalgaz Tüketim Desteği’ne ‘https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti’ adresinden başvuru yapılabilecek.

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara yüzde 5 ek ödeme yapılacak


Sağlık raporu bulunan kronik hastalara veya hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını bildiren Yanık, “Vatandaşlarımızın başvurusu sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz destek tutarına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca hayata geçirilen “Doğalgaz Tüketim Desteği” programından hanelerin faydalanabilmesi için başvuru sahibinin Türk vatandaşı olması, e-Devlet Kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması, doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması, ikamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması, ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması ve hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi şartları aranıyor.