1. Anasayfa
 2. Haberler

ENGELLİLERE 12 BİN 500 SOSYAL KONUT YAPILACAK


0

Sosyal konut projesi için detaylar belli oldu. Emekli, gazi ve şehit yakınları, gençler ve engelliler için yapılacak olan konut projesinin detayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Projeye başvurmak isteyen binlerce dar gelirli vatandaşın beklediği projelerin ayrıntıları haberimizde.

TOKİ büyük sosyal konut projesini hayata geçiriyor.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve başvurularının 14 Eylül 2022’de başlayıp Ekim ayına kadar süreceği öğrenilen projede, dar gelirli vatandaşların yanı sıra emekli, gazi ve şehit yakınları, genç ve engellilere de daha fazla konut hibe edilmesine karar verildi. Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi’nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı emeklilere 501 bin konut, gazi ve şehit yakınları ile engellilere 12 bin 500 konut ve gençlere de yine projenin yüzde 20’lik dilimini kapsayan 50 bin konut verileceğini duyurdu.

 • Şehit yakını ve gazilere 12 bin 500 konut (projenin yüzde 5’i)
 • Engellilere 12 bin 500 konut (projenin yüzde 5’i)
 • Emeklilere 50 bin konut (projenin yüzde 20’si)
 • Gençlere 50 bin konut (projenin yüzde 20’si) tahsis edildi.


TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ GENÇLER İÇİN YAŞ ARALIĞI KAÇ? KAÇ YAŞINDAKİLER BAŞVURABİLİR?

Sosyal konut projesinde gençler için tahsis edilen 50 bin konuta başvurma yaşı, Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 – 30 yaş olarak belirtildi. Üst sınırın 30 yaş olduğu başvurularda alt sınır ise 18 yaş olacak.

TOKİ BAŞVURULARI 14 EYLÜL ÇARŞAMBA GÜNÜ BAŞLIYOR

Sosyal Konut Projesiyle ilgili konuşan cumhurbaşkanı Erdoğan “Başvuruları yarın itibarıyla başlayacak ve ekim sonuna kadar sürecek sosyal konut projesinin ilk temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi. Erdoğan, “Hedefimiz tüm il ve ilçelerimizde 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa ve 50 bin iş yeri yapmak.” ifadelerini kullandı. Erdoğan konuşmasında “Sosyal konut sayısını 2 milyona, oturan sayısını 10 milyonun üzerine çıkarmış olacağız. Projemizin ismini ‘ilk evim’, ‘ilk iş yerim’ olarak belirledik.” dedi.

TOKİ 2+1 VE TOKİ 3+1 KONUTLAR NE KADAR?


Erdoğan, “Vatandaşlarımız toplam 608 bin lira fiyata sahip, 2 artı 1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olabilecekler.” açıklamasını yaptı ve konuşmasının devamında “toplam 850 bin liralık 3 artı 1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecektir.” dedi.

Erdoğan, “Şehit yakınları ve gazilere 12 bin 500, engelli vatandaşlarımıza yüzde 5’e denk gelen 12 bin 500 konut, emeklilere ise 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz.” dedi.

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI 2022

Konut projesine başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

 • T.C. vatandaşı olması,
 • Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),
 • Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),
 • Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
 • Genç kategorisine başvuracakların 14 Eylül 1992 tarihinden sonra doğmuş olması,
 • Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 16.000 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 16.000 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 18.000 TL olarak uygulanmaktadır.)
 • Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması, gerekmektedir.

Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

 1. Kategori olan”Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin” ,
 2. Kategori olan”En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın”
 3. Kategori olan “Emekli Vatandaşlar”ın
 4. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının” başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.

TOKİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

81 ilde yapılacak TOKİ sosyal konut projesi başvuru tarihleri belli oldu. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin detayları, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül tarihinde yapacağı açıklama ile netleşti. Buna göre başvurular, 14 Eylül 2022 tarihinde başlayacak ve Ekim ayının sonuna kadar devam edecek.

.

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Başvuru sahipleri,

 • Kimlik Fotokopisi,
 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair),
 • Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı ibraz edeceklerdir.

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ SÜRECİ

 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecektir.
 • Engelli vatandaşlarımıza konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacaktır.
 • Emekli vatandaşlarımıza konut sayısının %25’i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecektir.
 • Diğer başvuru sahipleri, İdaremiz genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile belirlenecektir.