Ana Sayfa Bilgiler Bakım Maaşı için komşu bakıcı olabilir mi?

Bakım Maaşı için komşu bakıcı olabilir mi?

0

Evde bakım parası almak için başvuru yapmak isteyen okurlarımızdan gelen sorulardan birisi de “Bakım maaşı almak için komşumuz bakıcı olabilir mi” sorusu idi? Okurumuzun bu sorusunun yanıtının olumsuz olduğunu hemen belirtelim.

Yönetmeliğe göre evde bakım parası başvurusu yapacak olanlar komşularını bakıcı olarak gösteremezler; Yönetmelik gereği şu kişiler bakıcı olabilirler.

……

Şu kişiler Bakıcı olabilir:

Akraba: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.
 ….

Bakım maaşı almak için komşunuz bakıcı olamaz, bakıcı olacak kişinin yukarıda yönetmeliğin ilgili maddesinde belirtilen kişilerden birisi olması gerekmektedir.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments