1. Anasayfa
  2. Bilgiler

Doğum Parası Nereden Alınır


0

Doğum parası ne kadar 2018 başlığının dışında bayanların çoğu, doğum parası nereden alınır veya süt parası şartlarının neler olduğunu merak edebilir. Zira doğum parası alarak az da olsa, devletten gelir elde edenlerin sayısı oldukça fazladır.

Doğum Parası Ne Kadar 2018


Doğum parası ya da çocuk parası olarak bilinen devletin yeni doğan çocuk için vermiş olduğu destek miktarını alabilmek için bir takım şartlar ve koşullar vardır. Bu parayı alabilmek için çalışıyor olma şartı yoktur, yani kısacası parayı herkes alabilmektedir. Sizler de bu parayı alabilirsiniz. Sadece yapmanız gereken bebek dünyaya geldikten sonra dilekçe ile başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bunun dışında TC vatandaşı olmak şartı dışında başka bir şart yoktur. 1 ila 3 ay arasında ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için ise 600 TL devlet aileye yardım ödemesi yapacaktır. Doğum parasından kimler faydalanabilir? Sorusuna aşağıdaki yanıt oldukça ideal düzeyde. Doğum parasından TC vatandaşı olan ve doğumdan sonra dilekçe ile başvuruda bulunan herkes faydalanabilmektedir. Doğum parası almak için bunların dışında bir kriter bulunmamaktadır.

Doğum Parası Nereden Alınır?


Doğum parasını almak için PTT aracı kurum olarak kullanılır. Devlet size doğum parasını hesabınıza gönderirken, PTT den sizin adınıza bir hesap açarak ya da TC kimlik numaranız kullanılarak doğum parası adınıza yatırılır. Siz de kimlik numaranızı söyleyerek PTT gişelerinden paranızı çekebilirsiniz. PTT ye paranın yatırılıp yatırılmadığı konusu çok merak edilmektedir. Bunun için ALO PTT 444 1 788 hattını arayarak adınıza bir ödeme gelip gelmediğini öğrenmeniz mümkün. Böylece PTT gişelerine gidip sormak yerine bu numara üzerinden kolay şekilde öğrenebilirsiniz.

Doğum Parası Ne Zaman Ödenir?

Doğum paraları genellikle ayın 23 ünden önce yapılan başvurularda 1 ay içinde 23 ünden sonra yapılan başvurularda ise 2 ay içinde ödendiği bilinmektedir. Yani ortalama 2 ay 10 gün gibi bir süre içinde doğum parası hesabınıza yatırılacaktır. Eğer ki bu süre içinde hesabınıza geçen bir para olmazsa ilgili aracı kurumu arayıp bilgi alabilirsiniz. ALO PTT numarası üzerinden yukarıdaki paragrafta yer alan numaradan Gişeye gitmeden adınıza gelen parayı kontrol etmeniz mümkün.


Doğum Parası Babaya Verilir Mi?

Doğum parası adı üzerinde anneye verilen bir ödemedir. Bu yüzden annenin doğum yaptıktan sonra annenin PTT hesabına ödemeler yapılmaktadır. Ödemeleri alabilmek için PTT gişelerinden ödeme alınabilmektedir. Yani babanın üzerine yatması söz konusu değildir. Ancak anne hayatta değilse babanın üzerine yatabilir.